Domy dla rodzin z dziećmi powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb. Kilkuosobowej rodzinie zależy nie tylko na wygodzie mieszkania, ale również na cenie wykonania.
Idealny dom powinien posiadać przynajmniej dwie kondygnacje wraz z użytkowym poddaszem. Pozwoli to na wydzielenie stref dla każdego z domowników. Na parterze warto umieścić pomieszczenia gospodarcze oraz jadalnię i salon. Niezbędna może okazać się spiżarnia oraz duża kuchnia. Wszystko zależy oczywiście od ilości członków rodziny. Bardzo dobrym rozwiązaniem na letnie dni jest taras z wyjściem na duży ogród, gdzie można zaprojektować plac zabaw dla dzieci. W zimie natomiast kominek w salonie podkreśli ciepło domowego ogniska. Nie można zapomnieć o dodatkowym pokoju z przeznaczeniem na gabinet lub pomieszczenie, w którym można przenocować gości. Na piętrze można z powodzeniem zaprojektować sypialnie dla każdego członka rodziny. W przypadku wielu domowników mogą przydać się dodatkowe pomieszczenia takie jak garderoba czy różne schowki na narzędzia dla pana domu i zabawki dla dzieci. Dwuspadowy dach natomiast nie tylko będzie pięknie wyglądał jako wykończenie domu rodzinnego, ale również nie wygeneruje wielkich kosztów. Dodatkowo można zainteresować się kilkoma rozwiązaniami stosowanymi w domach energooszczędnych. Jest to o tyle ciekawe, że można otrzymać od państwa dopłatę za budowę domu według takiego projektu.
Choć może się wydawać, że w przypadku rodzin z małymi dziećmi lepiej sprawdziłby się dom parterowy, to trzeba być świadomym, że kiedyś dzieci dorosną i będą chciały mieć własne pokoje oraz strefę prywatności. Nie można skupiać się tylko i wyłącznie na bieżących potrzebach, ale trzeba wziąć pod uwagę kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt przyszłych lat. Wtedy dom dla małych dzieci zamieni się na dom wielopokoleniowy, który powinien spełniać kolejny szereg wymagań. Dlatego już w fazie wybierania projektu domu, warto porozmawiać z projektantem i przeprowadzić dokładną analizę potrzeb.