Kiedy wybieramy projekt domu, jednym z elementów, które musimy wziąć pod uwagę to to, czy chcemy by w naszym domu były ściany jednowarstwowe czy dwuwarstwowe. A dobrą decyzję możemy podjąć tylko wtedy, kiedy mamy w tym temacie choć trochę więdzy. Dlatego zobaczmy czym te rozwiązania się między sobą różnią, jakie są ich wady i zalety.
Przede wszystkim rodzaj ścian, na które się zdecydujemy będzie miał duży wpływ na izolację, sposób docieplania domu oraz jego energooszczędność. Ma to także duży wpływ na czas budowy, oraz ostateczny jej koszt.
Zobaczmy najpierw czym charakteryzują się ściany jednowarstwowe. Są one zwane inaczej ścianami jednorodnymi. Działają również jako termoizolacja i pełnią funkcję konstrukcyjną. Dzięki temu postawienie konstrukcji zajmuje dużo mniej czasu. Także możemy na tym zaoszczędzić. Wymagane jest tutaj znacznie mniej pracy, a w przyszłości takie ściany jest również znacznie łatwiej odnowić. Takie ściany można wykonać z materiałów różnego typu, między innymi najczęściej są to pustaki keramzytobetonowe, różnego rodzaju beton i inne. Rozwiązanie to również nie wymaga dodatkowego docieplenia, dlatego nie popełniajmy tego błędu, który popełnia sporo ludzi. Niepotrzebnie docieplają takie ściany i tworzą zbędną drugą warstwą. Upewnijmy się najpierw, że jest to koniecznie potrzebne, sprawdzając współczynnik ciepła.
Jak to wygląda w przypadku ścian dwuwarstwowych? One łączą zalety ścian jednowarstwowych i trójwarstwowych. Powstają one też całkiem szybko i bez problemów. Materiał tutaj nie jest kruchy, a jeżeli znajdziemy jakąś usterkę, dziurę, czy cokolwiek innego to łatwo możemy się jej pozbyć. Ich wadą natomiast jest to, że wymagają od nas odczekania, aż cały budynek osiądzie, co przedłuża czas jego powstawania. Trzeba tutaj też dokładnie zadbać o to, by grubość każdej warstwy była optymalnie dopasowana. W innym przypadku może to się skończyć na dodatkowych opłatach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDom mobilny – warto?
Następny artykułRynny i systemy rynnowe