Decyzja o tym czy chcemy, by nasz garaż był wbudowany w bryłę domu, czy nie może być sporym dylematem. Są wady i zalety obu rozwiązań. Musimy więc zadać sobie pytanie, która z tych dwóch opcji w większym stopniu będzie zaspokajała nasze potrzeby. Zobacz jakie są plusy i minusy jednej i drugiej wersji, a na pewno pomoże Ci to podjąć dobrą decyzję.

Wiesz lub nie, ale zastanawiając się nad garażem warto uwzględnić rozmiar i kształt działki.
Jeżeli w dużym stopniu determinuje ona wybór, nie będziesz musiał za dużo o tym myśleć. Jeżeli jest ona wąska i rozciąga się daleko na boki, świetnie będzie na niej wyglądał garaż wolnostojący. Skoro i tak musimy zagospodarować przestrzeń, dlaczego by nie postawić tam garażu? Musimy się jednak liczyć z tym, że może on zająć dużą część naszego podwórka. Ten wbudowany z kolei zajmie dużą część naszego domu. Musisz więc zastanowić się czy ważniejszy jest dla Ciebie duży ogród, czy dużo miejsca w domu.
Jeśli nadal nie wiesz na co się zdecydować, zastanów się co pasuje bardziej do otoczenia. Jak wygląda sąsiedztwo? Czy osobny garaż pasuje do jego wyglądu czy bardziej go zaburza?
Czemu w ogóle służy garaż wolnostojący? Tu pojawiają się wszystkie względy praktyczne. Wyobraź sobie, że właśnie przyjechałeś do domu, na zewnątrz jest straszna ulewa, nie masz parasola, a garaż znajduje się na drugiej stronie Twojej działki. Musisz teraz przemierzyć tą kosmiczną odległość moknąc w deszczu albo czekając w nieskończoność na Słońce. Jedno i drugie raczej nie wywołuje uśmiechu na naszych ustach. Garaż w bryle domu jest tu niesamowitą wygodą. Zarówno kiedy wracasz, jak i kiedy wybierasz się do pracy – masz pewność, że Twój wygląd nie zostanie zaburzony przez żadne warunki atmosferyczne. Popatrzmy jednak na to z drugiej strony. Jeśli lubisz eksperymentować, mieć swoją przestrzeń do pracy, zajmować się samodzielnie samochodem, jeśli się zepsuje – garaż wbudowany nigdy nie da Ci odpowiednio do tego dużej przestrzeni. Jeśli stoi on oddzielnie, możesz wygospodarować tam dokładnie tyle miejsca, ile chcesz i masz gwarancję, że nikt Ci nie będzie przeszkadzał w pracy. Bo przejść do innego „pokoju”, a na drugą część działki to dla domowników spora różnica. Dodatkowo jest dobrym pomysłem, jeśli planujemy przechowywać dużo paliwa, olejów, farb, czy innych szkodliwych substancji. Trzymając je niejako w domu narażamy się na pewne ryzyko, czy przecieki. Jeśli nasz garaż nie jest z domem powiązany mamy problem z głowy.
Wiedz jeszcze, że warto się przyglądnąć swojemu domowi. Wbudowane garaże są stosunkowo nowym rozwiązaniem. Więc jeżeli Twój dom ma trochę historyczny, zabytkowy klimat, to garaż wbudowany będzie wyglądał po prostu głupio.
Z kolei garaż wolnostojący powoduje pewne zamieszanie i wymaga większych nakładów pieniężnych. To tak jakby budowanie nowego, małego domu od podstaw, łącznie z kopaniem i fundamentami. Dlatego wersja wbudowana może być też okazją do zaoszczędzenia.
Zastanów się nad tym, czemu garaż miałby służyć i czego od niego oczekujesz. Rozważ wszystkie za i przeciw, a na pewno podejmiesz odpowiednią dla siebie decyzję.